Halacha for Sunday 28 Shevat 5780 February 23 2020

Question: When should “Baruch Hu U’Varuch Shemo” be recited?

Answer: Moshe Rabbeinu exclaimed, “When I call upon the name of Hashem, exalt our G-d.” Onkelos translates this verse to mean that Moshe Rabbeinu meant to say that when I mention Hashem’s name in prayer, give praise to Hashem our G-d. Based on this, the Tur (Chapter 124) writes that he heard his father, the great Rabbeinu Asher, recite “Baruch Hu U’Varuch Shemo” (“Blessed be He and blessed be His name”) on any blessing he would hear in order to fulfill the above verse which commands us to exalt and give praise to Hashem any time we hear His name recited in a blessing by reciting “Baruch Hu U’Varuch Shemo.” This is indeed our custom and anytime the Chazzan mentions Hashem’s name during the repetition of the Amida prayer or other blessings, we all reply by exclaiming, “Baruch Hu U’Varuch Shemo.” At the conclusion of the blessing, the congregation answers, “Amen.”

Maran Ha’Shulchan Aruch (Chapter 124) rules likewise: “Upon hearing any blessing in any place, one should exclaim, ‘Baruch Hu U’Varuch Shemo.’”

Nevertheless, since reciting “Baruch Hu U’Varuch Shemo” is not a complete obligation, when one is in the middle of reciting Pesukei De’Zimra, although one must answer “Amen” to blessings he hears at this time (since answering “Amen” is completely obligatory), one should not answer “Baruch Hu U’Varuch Shemo” so as not to interrupt one’s Pesukei De’Zimra with something not completely obligatory. Many Acharonim rule likewise. Indeed, Hagaon Harav Moshe Feinstein zt”l writes in his Responsa Igrot Moshe (Volume 2, Chapter 98) that since answering “Baruch Hu U’Varuch Shemo” is not a complete obligation, one should not interrupt while reciting Pesukei De’Zimra in order to say it. He adds that since it is not a complete obligation, people are not so meticulous to recite it every time they hear a blessing being recited; rather, people are only careful to say it upon hearing blessing recited among the congregation, such as the blessings of the Chazzan’s repetition of the Amida prayer. In any case, although it is preferable to answer “Baruch Hu U’Varuch Shemo” upon hearing any blessing being recited alone (without a Minyan) as well, one must, nevertheless, not interrupt one’s recitation of Pesukei De’Zimra by reciting “Baruch Hu U’Varuch Shemo.” Maran Rabbeinu Ovadia Yosef zt”l rules likewise in his Responsa Yabia Omer (Volume 2).

In the next Halacha we shall, G-d-willing, discuss whether “Baruch Hu U’Varuch Shemo” should be answered for every blessing one hears or if there are some blessings to which “Baruch Hu U’Varuch Shemo” should not be answered.

Ask the Rabbi


8 Halachot Most Popular

הדלקת נרות חנוכה

מצוות ההדלקה בכל שמונת ימי החנוכה, שיחלו מיום חמישי (ליל יום שישי) שבשבוע הבא, מצוה להדליק נר חנוכה. והספרדים נוהגים שמדליקים מנורת חנוכה אחת בכל בית. ואילו האשכנזים נוהגים שכל אחד ואחד מבני הבית מדליק חנוכה לעצמו. כמות השמן כשמדליקים נרות חנוכה, צריך לדאוג שיהיה בנר מספיק שמן כדי שידלוק לכל ה......

Read Halacha

סדר ראש השנה – גימטריא "חטא"

נהגו לאכול בשני הלילות של ראש השנה, מיני מאכלים לסימן טוב לכל ימות השנה, ולכן נוהגים לאכול בלילי ראש השנה, רוביא (הנקראת לוביא בערבית), קרא (דלעת), כרתי, סילקא (תרד), תמרים, רימונים, תפוח בדבש וראש כבש. ומקור המנהג, ממה שאמרו בגמרא במסכת הוריות (יב.), לעולם יהא אדם רגיל לראות בראש השנה לסימן טוב, קר......

Read Halacha

שאלה: עד מתי מותר להתפלל תפלת שחרית? מהו "סוף זמן תפלה - מגן אברהם" ו"סוף זמן תפלה -הגר"א" שמודפס בלוחות השנה?

תשובה: במשנה במסכת ברכות, ובגמרא (דף כז.) אמרו, שזמן תפלת שחרית הוא עד סוף ארבע שעות מהיום. כלומר, מתחילת היום, יש למנות ארבע שעות, שהן שליש היום (כי בכל יום שתים עשרה שעות, וארבע שעות הן שליש היום), ועד סוף ארבע שעות יש להתפלל תפלת שחרית. מאמתי מונים ארבע שעות? בהלכה הקודמת הזכרנו כי סוף זמן קר......

Read Halacha

נר שבת ונר חנוכה, סדר ההדלקה

נחלקו רבותינו הראשונים, מהו סדר הקדימה בהדלקת נרות חנוכה ונרות שבת. כלומר, האם יש להדליק תחילה נרות שבת, ולאחר מכן נרות חנוכה, או שיש להקדים ולהדליק נרות חנוכה קודם? ולדעת הרב בעל הלכות גדולות (המכונה בה"ג), יש להקדים את הדלקת נרות חנוכה להדלקת נרות שבת. וטעמו של בעל הלכות גדולות הוא, משום ש......

Read Halacha


ברכת ברקים ורעמים

הרואה ברקים, צריך לברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית". והשומע קול רעמים, צריך לברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שכוחו וגבורתו מלא עולם". עד מתי אפשר לברך? צריך לברך את ברכות הברקים והרעמים מיד בסמוך לראיית הברק או לשמיעת הרעם. ובכל מקרה אין לברך ......

Read Halacha

הכנת צנימים על גבי פלאטה בשבת

שאלה: האם מותר להניח בשבת פת, פיתה או פרוסת לחם, על גבי "פלאטה" רותחת, בכדי שיהפכו לצנימים קשים ופריכים? תשובה: בנדון השאלה, אם מותר להכין בשבת צנימים מפת שנאפתה כבר לפני שבת, יש לדון מצד שני איסורים. האחד, מצד איסור אפייה בשבת, שכן המבשל תבשיל בשבת, או האופה פת בשבת, הרי זה מחלל את ......

Read Halacha

אכילה ורחיצה ביום הכפורים

מדיני יום הכפורים  הכל חייבים להתענות ביום הכפורים, ובכלל החיוב גם נשים מעוברות ומניקות שחייבות להתענות בו. וכל אשה שיש חשש לבריאותה מחמת התענית, תעשה שאלת חכם הבקיא בדינים אלו, שיורה לה אם תתענה. ואסור לשום אדם להחמיר על עצמו, ולהתענות כאשר מצב בריאותו אינו מאפשר זאת. שהרי התורה הקדושה אמרה, ......

Read Halacha

דיני אכסנאי ואורח והחיילים בצבא

שאלה: מי שיוצא מביתו להתארח או לשרת בצבא בימי החנוכה, כיצד עליו לנהוג? תשובה: היוצא לדרך בימי חג החנוכה ומתארח בבית חברו, יש לדון אם עליו להדליק במקום שנמצא שם או לא. ויש בזה חילוק, אם יש מי שמדליק נרות בביתו, אם לא. מי שמדליקים נרות בביתו הנוסע מביתו, אבל אשתו או אחרים מבני ביתו נמצאים בבית......

Read Halacha